Tuš vrata za kupatilo

tuš vrata
Tuš vrata za kupatilo

Tuš vrata se postavljaju na mestima, između dva zida, koja su namenjena za tuširanje. Postavljaju se direktno na pločice, odnosno, na pod za tuširanje ili se pojavljuju u kombinaciji sa tuš kadom. Njihov značaj je više nego očigledan. Odvajaju tuš prostor od ostatka kupatila pružajući intimu prilikom tuširanja, ali i sprečavajući prskanje drugih delova kupatila. Međutim, da bi tuš vrata ispunila svoju svrhu, pre izbora odgovarajuće vrste, neophodno je dobro sagledati situaciju u kupatilu. Poželjno je premeriti i utvrditi površinu kupatila, udaljenost potencijalnih tuš vrata od drugih sanitarija i kupatilskog nameštaja i proveriti da li ima dovoljno prostora za njihovo otvaranje i funkcionisanje. Sa druge strane, mora se voditi računa da li će ulaz biti dovoljno bezbedan i komforan za ulazak svakog od ukućana.

Vrste tuš vrata

Podela vrata vrši se prema različitim kriterijumima, ali jedan od najbitnijih je način otvaranja. Prema njemu vrata mogu biti: klizna, harmonika i pivot vrata.

Klizna vrata se otvaraju, kako samo ime i kaže, klizanjem po vođici. Nalaze se sa unutrašnje strane tuš prostora i otvaraju se klizanjem u jednu stranu. Kako zahtevaju malo prostora za ugradnju i korišćenje, posebno su interesantna za manja kupatila. Mada to nije pravilo, budući da prema obliku mogu biti ravna i polukružna, mogu se postavljati i u većim kupatilima.

Harmonika vrata, ili klizna vrata sa šarkama, sastoje se iz dva dela koja se spajaju na sredini. Prilikom otvaranja, svaka strana kliže u svoju stranu, da bi se na kraju preklopili sa zadnjim delom stakla. Na taj način vrata se potpuno sklanjaju u stranu, te je ulazak u tuš prostor lagan, komforan i jednostavan. Sa druge strane, vrata se otvaraju sa unutrašnje strane, čime nema narušavanja i vlaženja ostatka prostora u kupatilu. Zbog uštede prostora, poželjna su za kupatila manjih dimenzija.

Pivot ili klasična vrata su šarkama spojena za zid ili staklo. Otvaranje se vrši spolja, kao i kod običnih, sobnih vrata, čime zahtevaju dodatni prostor. Iz tog razloga najidelnija su za kupatila većih površina. Takođe, bitno je znati da pored otvaranja ka kupatilu, izborom ovih vrata, biće i kapanja vode, koja će sa vrata padati u kupatilski prostor. Naravno ovo nije velika količina vode, ali je korisna informacija, posebno za osobu koja održava kupatilo.

Pored ove tri osnovne vrste, postoje i tzv. vrata bez rama. Ovde se radi o veoma elegantnim i estetski dopadljivim vratima koja se postavljaju na tuš kabine koje nemaju ram, nego su izrađene od čvrstog kaljenog stakla, te su im ivice slobodne. Iako se nazivaju vrata bez rama i to ime su dobile po istoimenim tuš kabinama, ova vrata u stvarnosti imaju ram i to sa gornje i po bočnim stranama. Mala zabuna koju mogu napraviti imenom, biće opravdana ekskluzivnim i modernim dizajnom koji će preneti i na samo kupatilo.

Materijal tuš vrata

Druga podela koju je bitno znati jeste prema materijalu od koga su napravljena. Pa tako imamo vrata od stakla i vrata od plastike.

Staklena vrata su znatno više zastupljena i to je i za očekivati budući da su čvršća, otpornija, imaju veću toplotnu izolaciju i estetski su veoma eleganta i moderna. Sa druge strane nalaze se plastična vrata koja imaju manju otpornost, ali i manju cenu u odnosu na staklena vrata.

U odnosu na dimenzije, na tržištu se nalazi veliki izbor koji prati potrebe korisnika. Širina se kreće od 90 do 160cm sa visinom 190cm, odnosno od 100 do 180cm širine sa visinom 195cm.

Na šta obratiti pažnju pre izbora tuš vrata

Prilikom svake kupovine dobro je upoznati se sa proizvodom. Kod izbora tuš vrata, pored izbora odgovarajuće vrste vrata, dobro je znati i sledeće stvari. 

Debljina stakla kreće se od 3 do 8mm. Jasno je da je deblje staklo otpornije, dugotrajnije, ima veću toplotnu izolaciju. Takođe, bolje je izabrati modele koji imaju kaljeno staklo, koje je daleko otpornije, ali i sigurnije ukoliko dođe do pucanja.

Vrata se međusobno razilikuju i po profilu koji imaju. Postoje aluminijumski, metalni i plastični profili. Poređenjem samih materijala jasno je da je aluminijumski ram najbolji, najlmoderniji i najdugotrajniji.

Kako nam je voda puna kamenca, dobro je izabrati vrata koja su presvučena nano premazom, odnosno koja imaju zaštitu od njegovih fleka i muzgi.  Fleke od kamenca su, ne samo estetski problem, nego i zdravstveni, budući da se na njih mogu kačiti i razne bakterije, što nam uopšte nije potrebno.

Veoma bitni elementi koji utiču na dugotrajnost, ali i na funkcionisanje i estetiku tuš vrata jesu nosači vrata, vođice, šarke, ručice. Veoma je bitno da budu od kvalitetnog materijala( mesingani, od nerđajućeg čelika, hromirani) koji će pružiti sigurno, dugotrajno i normalno funkcionisanje.

Kada sagledate sve elemente pojedinačno i odlučite koju vrstu vrata da izaberete, na kraju zadajte finalni udarac izborom majstora koji znaju posao i koji će vam obezbediti profesionalnu ugradnju i dugotrajno korišćenje.

Preporučujemo:

Prijatelj sajta

Pročitajte još

Društvene mreže