Kako odabrati pravi bojler

bojleri za kupatilo
Kako odabrati pravi bojler

Odlučili ste da je krajnje vreme da zamenite dotrajali bojler i sada se pitate kako odabrati onaj pravi. U nastavku delimo vam neke osnovne stvari koje treba da znate kada su današnji bojleri u pitanju.

Protočni ili akumulacioni

Prva osnovna razlika između ova dva bojlera jeste zagrevanje vode. Akumulacioni bojleri akumuliraju, zadržavaju određenu količinu vode u sebi koja se preko grejača zagreva. Kada dostigne predviđenu temperaturu, bojler se gasi. Međutim nakon određenog vremena, bojer se ponovo pali jer ste vodu potrošili ili se ona prosto ohladila. Jednostavno rečeno, akumulacioni bojler manje više stalno troši struju.

Sa druge strane imamo protočne bojlere, kroz koje, kako samo ime i kaže protiče voda, odnosno ne zadržava se u kazanu kao kod akumulacionih bojlera. Njeno zagrevanje vrši se onog momenta kada vi odvrnete slavinu. Naime voda tada prolazi kroz sistem cevi koje se zagrevaju jakim grejačim i dok stigne do vas ona već ima predviđenu temperaturu. Znači toplotna energija se koristi po potrebi. To dalje govori da se za zagrevanje vode kod protočnih bojlera koristi manje električne energije, pa su i troškovi niži. Zaključak, protočni bojler je energetski efikasniji.

Ako se porede druge karakteristike, akumulacioni bojler je jednostavniji za montažu, korišćenje, a cena i servis su jeftiniji u odnosu na protočne.

Protočni bojleri snage od 10-18Kw zahtevaju posebne uslove za montažu u smislu električne instalacije (mora trofazni priključak) i voda mora imati konstantan pritisak, minimum 0,5b. Ali ukoliko obezbedite ovakve uslove protočni bojleri će vam ponuditi dugotrajnost, malu potrošnju električne energije i uvek dostupnu toplu vodu.

Horizontalni ili vertikalni

Ukoliko imate malo kupatilo, a veliku porodicu, više ne morate da se brinete kako ćete postaviti svoj bojler od 100, 120l. Naime pored standardnih vertikalnih bojlera, kod kojih se grejač nalazi sa donje strane, postoje i horizontalni bojleri. Ovi bojleri u velikoj meri štede prostor jer se mogu postaviti na onim mestima gde to nije slučaj sa vertikalnim. Horizontalni bojler možete postavi blizu plafona, iznad vrata ili čak u susdenoj prostoriji.

Pored načina postavke, horizontalni bojleri imaju grejače koji se nalaze na sredini kazana, što dovodi do mešanja tople i hladne vode, te je i efikasnost manja u odnosu na akumulacione.

Prohromski ili emajlirani

U zavisnosti od vrste materijala od kojih je kazan napravljen, najzastupljeniji su prohromski i emajlirani.

Emajlirani kazan napravljen je od crnog čelika, preko koga se nalazi tanki, završni sloj emajla, kojim se sprečava korozija. Međutim i pored toga, emajlirani kazani su kraćeg veka trajanja u odnosu na prohromske, te su cenovno pristupačniji i obično im je garancija 5 godina. Drugim rečima, od momenta kupovine narednih 5 godina ste sigurni, kada je kazan u pitanju.

Prohromski kazan je napravljen od inoxa (nerđajućeg čelika), istog onog materijala od koga se pravi posuđe. Takav kazan je otporan na kamenac, a kako nemaju varove na sebi nema ni mesta za razvoj rđe. Ovi kazani su otporniji, kvalitetniji, duže zadržavaju toplotu i dugotrajniji su. Upravo iz tog razloga obično imaju garanciju 10 godina. Cenovno su skuplji u odnosu na bojlere sa emajliranim kazanom.

Zapremina bojlera

Iskustvo je pokazalo da u proseku svaki čovek potroši oko 20l vode na tuširanje. Vodeći se time, lako je zaključiti da izbor veličine, zapremine bojlera zavisi od toga koliku porodicu imate. Naravno tu ima odstupanja, ali procena kaže: samci ili parovi uzimaju bojlere do 50l, tročlane i četvoročlane porodice bojler od 80l, dok višečlane porodice biraju bojlere od 100 do 120l. Za porodične kuhinje obično je dovoljan bojler do 10l.

Popularni brendovi

Među najpopularnijim brendovima koje možete naći na našem tržištu, a da vam mogu ponuditi više nego dobar odnos cene i kvaliteta su: inostrani Ariston, Gorenje, Bosch, Tesy brendovi, a od domaćih tu su Metalac, Termorad, Elit …

Svi oni mogu ponuditi različite modele u smislu zapremine, načina montaže, dok neki u svojoj ponudi imaju i bojlere moderne, smart tehnologije, koja ne samo da štedi energiju, povećava energetsku efikasnost, nego poboljšava svakodnevni život, čineći ga komfornijim i kvalitetnijim.

Svaki od ovih brendova poseduje sertifikate i dokaze o poštovanju normi i standarda u svom radu, što dalje vama garantuje bezbedne, kvalitetne, sigurne i dugoročne modele.

Ostaje nam da zaključimo, u zavisnosti od svojih potreba, da na našem tržištu možete pronaći modele kojima ćete biti zadovoljni.

Preporučujemo:

Prijatelj sajta

Pročitajte još

insekti u kupatilu

Insekti u kupatilu

Ovo su najčešći insekti koji se nastanjuju u kupatilu, i načini kako ih se rešiti.

Društvene mreže