Pravu revoluciju, kada je tuširanje u pitanju, napravile su tzv. tuš kabine bez kade, odnosno tuš kabine gde se tuširanje obavlja u ravni poda. Znate ono, samo uđete u za tuširanje predviđeni tuš prostor, koji se baš tako i zove walk in prostor, i tuširate se.
Sloboda nakon tuširanja dobila je i svoju predhodnicu, koja se ogleda u odsustvu bilo kakve vrste prepreka prilikom ulaska u deo kupatila namenjen za tuširanje.
Ovakav vid tuširanja nastao je kao rezultat razvoja kupatilskih sanitarija, a kao cilj obezbeđivanja visokog nivoa tuširanja svim kategorijama korisnika. Takođe, uređivanje prostora sa što manje detalja koji guše prostor, odlika je minimalističkog dizajna, koji je jedna od vodećih karakteristika modernog, savremenog sveta.
Tuš kabine bez kade, nastale su kada su se na pod kupatila postavili stakleni paravni, ili fiksni stakleni zidovi, bez vrata, poznati kao tuš stene. U slučaju tuš paravana, postoje staklena vrata kojima je tuš prostor odvojen od ostatka kupatila. Kod tuš stena prostor je ograđen fiksnim staklenim zidom, ali bez vrata, te je ulaz potpuno slobodan. Ovakvi prostori nazivaju se još i otvoreni prostori za tuširanje.
Bez obzira koji od vidova tuširanja da je zastupljen, jednom im je zajedničko, odsustvo tuš kadice. Sloboda u najavi, ali i sloboda kao završnica, pouzdano možemo reći da je njihova suština.
Prednosti tuš kabina bez kade
Sloboda kretanja
Otvoren tuš prostor, bez tuš kada, a u slučaju walk in prostora i bez vrata, u velikoj meri doprineo je slobodnom i sigurnom kretanju svih kategorija korisnika, a posebno deci, starijim i osobama u kolicima.
Moderan izgled kupatila
Ovakvo tuširanje rezultat je i pojave tuš kanalica, odnosno inovativnog sifona. O čemu se ovde tačno radi?
Tuš kanalice su sifoni novog doba, ekskluzivnog, futurističkog dizajna, koji omogućavaju odvod velike količine vode, nastale prilikom tuširanja. Kako nema kade da zadržava, bilo je nužno naći rešenje koje će rešiti svu tu silnu vodu. I tuš kanalice su uspele u tome. Pored odličnog funkcionalnog rešenja, one su u velikoj meri dale pečat samom izgledu tuš prostora. Providni stakleni zidovi, koji ne samo da ne ostavljaju utisak pregrađivanja prostora, one ga produbljuju, čineći kupatilo vizuelno većim i otvorenijim. A kada svemu tome dodate i ekskluzivni dizajn kanalica, kupatilo izgleda daleko modernije, ekskluzivnije i ugodnije.
Ako se pitate da li je ovakava vid tuširanja zastupljen samo u malim kupatilima, nije. Elegancija i sve lepota prostora, sloboda kretanja, upotreba savremenih usponskih tuševa, hidromasažnih stubova, glavni su razlog sve češće pojave ovakvih tuš kabina i u kupatililma većih površina.
Lako i jednostavno održavanje
Svo održavanje kod ovih tuš kabina ogleda se u brisanju staklenih zidova, koji u većini slučajeva imaju specijalan premaz protiv kamenca i njegovih muzgi i fleka. Kada su pločice u pitanju, voda se tuš kanalicama odvodi iz tuš prostora, te nema zadržavanja i stvaranja uslova za bakterije i druge nečisotće. Takođe, stakleni paneli su bez okvira, šarki i drugih okova, potpuno su slobodni i nema delova gde bi se nečistoće mogle zadržati.
Mane tuš kabina bez kade
Vlaga u kupatilu
Otvoreni prostor za tuširanje odaje toplotu i vlagu u druge delove kupatila. Nekome će to smetati jer je navikao na ušuškano tuširanje u tuš kabinama i čist vazduh u kupatilu, a nekome to neće biti od suštinskog značaja.
Nedostatak privatnosti
Kako su u pitanju providni stakleni paneli, tuširanje u njima je bez bilo kakvog vida intime. Dok će jednima to biti neprijatnost, drugima će biti uzbuđenje. Naravno ako se ovo tretira kao problem, on se može rešiti tako što se prilikom tuširanja kupatilo zaključa i nema ulaženja.
Kada su mane u pitanju, uglavnom se radi o individualnom doživljaju, a ne generalnom mišljenju, te je najbolje znati šta se može očekivati od slobodnog prostora za tuširanje. Sad’ da li će biti usvojen u vašoj porodici, dogovorite se, jer dogovor, kuću gradi, pa što ne bi i kada je izbor tuš kabine bez kade u pitanju.