Zanima vas kako možete popraviti česmu koja curi, bez obaveze da pozovete majstora? Možda mislite da je ovo posao koji nećete moći sami kod kuće da uradite, ali verujte da nije tako. Saznajte kako to možete sami da uradite i da slavina u vašem kupatilu konačno više ne curi.
Ignorisanje slavine koja curi nije dobra ideja. Bolje je rešiti problem što pre, kako bi se sprečio nastanak veće štete. Kada sredite svoju česmu takođe ste zaustavili i nepotreban utrošak vode, što je značajno samo po sebi.
Dodatno, kada čujete zvuk kapljica koje se neprekidno slivaju niz slavinu i prave iritanan zvuk, sigurno vas uhvati nervoza. Kako i ne bi, naročito ako je česma u vašem kupatilu nekoliko dana pokvarena i primorani ste da slušate kapljice svaki put kada uđete u toalet.
U prvi mah mislite kako je najbolje rešenje da pozovete vodoinstalatera, ali kada bolje razmislite o troškovima svesni ste da će to koštati više nego kada biste je sami popravili.
Saznajte šta je rešenje za ovaj problem i kako možete brzo poraviti česmu koja curi.
Šta je važno pre početka popravke slavine
Pre nego što počnete da popravljate slavinu, veoma je važno da zatvorite dovod vode. Zatvaranjem ventila u zidu onemogućava se dovod vode iz vodovodne instalacije u česmu. Najbolje je da zavrnete oba ventila u vašem kupatilu, jer je jedan za hladnu vodu, a drugi za dovod tople ili vruće vode (recimo iz protočnog bojlera).
Ukoliko nemate ventil u kupatilu ili je on neispravan pa nije moguće zavrnuti ga, u tom slučaju je potrebno da se zatvori glavni ventil u zgradi. Može biti i pri vodomeru u šahti, pa je vrlo važno da se zatvori. Znaćete da je ventil dobro zatvoren tako što kada odvrnete slavinu i pustite vodu da isteče, ona neće krenuti, odnosno neće proći kroz instalacije i izaći kroz cevi.
Ako želite da probate samostalno da popravite svoju slavinu zaista nema razloga da previše brinete oko eventualne štete, jer štete neće biti. Ako se pitate da li možete nešto pokvariti, odgovor je ne. Pratite naše uputstvo za samostalnu popravku česme koja curi, kako bi vaša slavina bila ponovo kao nova.
Sve što vam je potrebno je da kupite rezervni deo, a to je svakako mnogo manje nego trošak za izlazak vodoinstalatera na teren. Pre popravke pripremite alat i materijal koji su vam potrebni za rad.
Kako da znate zašto slavina curi
Savremene slavine napravljene su po tehnologiji “keramičke ploče” odnosno virble. Kod ovakvih slavina za popravku morate da imate odgovarajući rezervni deo koji odgovara proizvođaču vaše slavine.
Ukoliko vaša slavina kaplje, postoji takođe velika verovatnoća da je pukla gumica i u tom slučaju morate zameniti oštećeni deo.
Da li je vaša česma sa običnim gumicama ili sa virblama možete utvrditi veoma lako – tako što ćete malo odvrnuti ručku na slavini. Ako se ručka može okrenuti četvrtinu ili polovinu punog kruga jasno je da su u pitanju keramičke ploče. Ako ručka može da se okrene ceo krug ili više krugova, onda je vaša slavina sa gumicama.
U drugom slučaju potrebno je da nabavite odgovarajuću gumicu za česmu, odnosno regulator mlaza na česmi. Gumica se može kupiti u kompletu sa više modela ili pojedinačno ako ponesete jedan uzorak iz vaše slavine da uporedite i pronađete identičan.
Zamenite gumicu iz slavine
Sve baterije za toplu i hladnu vode se sastoje iz osnovnih delova, a to su ručica, uložak sa vretenom i kućište. Ako se slavina ne zatvara dobro ili ako curi, to je znak da postoji problem, odnosno da je došlo do nekog oštećenja ili habanja. Kada su gumica i ležište neoštećeni slavina se dobro zatvara. Kada je gumica oštećena i pohabana dešava se da propušta vodu, a kao rezultat javlja se curenje vode iz slavine.
Gumica se lako menja jer je spojena na uložak i ležište, koji se nalaze unutar kućišta slavine. Prvo se odvrne uložak, a zatim se vadi i menja oštećena gumica. Sada je više nego jasno zašto je nastao problem i zašto voda iz česme kaplje.
Kod jednoručnih baterija je princip sličan. Da bi se zamenila gumica potrebno je odvrnuti uložak, odnosno gornji deo slavine sa ručkom. Ta ručka je jako pričvršćena za slavinu i potrebno je da se odvrne ključem, kleštima, ili drugi adekvatnim alatom kako bi se stara skinula i stavila nova.
Zamena virble
Kod nekih slavina krivac curenja je i oštećena virbla. Otvorite slavinu i pogledajte virblu. Ako ima tek malo oštećenje onda možete pokušati da je postavite malo drugačije, da je zarotirate ili pomerite, što je često dovoljno da barem privremeno curenje prestane. Oštećenu virblu ćete ipak morati da zamenite kada dotraje.
Crveni ili plavi indikator na slavini uklonite pomoću šrafcigera, da dohvatite unutrašnji šrafčić koji drži dršku i zatim ga odvrnite. Da biste skinuli dršku morate još odvrnuti i maticu. Nakon što sve to uradite i kada sklonite dršku možete slobodno da zamenite pokvarenu virblu.
Kada izvadite virblu potrebno je da krpicom očistite unutrašnjost slavine kao i spirale, jer se tu sakuplja kamenac i prljavština. Zatim stavite novu virblu, a ručicu i ostale delove vratite isto kako je bilo pre popravke.
Oštećeno ležište
Ležište u slavini takođe može biti oštećeno. Kada je oštećenje veliko ono se primećuje čim se otvori česma. U tom slučaju treba promeniti celu slavinu jer je došlo do habanja ležišta. Oštečenje može biti i malo, skoro neprimetno, pa u tom slučaju zamena slavine nije obavezna jer može potrajati još neki izvestan period.
Nakon što završite sa popravkom odvrnite glavni ventil i proverite slavinu kako radi.
Uživajte u popravljenoj slavini!